MOPED

Aktualizováno dne: 26.08.2024 16:21:17

Návod k použití aplikace Manuscriptorium Open Description Tool

K čemu je MOPED

Tento poloprovoz vznikl na základě institucionální podpory dlouhodobého koncepčního rozvoje výzkumné organizace Národní knihovna České republiky, která je poskytována Ministerstvem kultury.

Manuscriptorium OPEn Description Tool vznikl jako součást plnění dlouhodobého závazku Manuscriptoria, jakožto doménového agregátora Europeany, poskytovat podporu tvůrcům kvalitního obsahu. MOPED umožňuje tvořit kvalitní TEI P5 záznamy komplexních digitálních dokumentů.

Tento nástroj je nyní v režimu poloprovozu a interface se může měnit podle zpětné vazby od uživatelů.

MOPED je dostupný z hlavního rozcestníku každému přihlášenému uživateli v režimu poloprovozu.

Rozcestník s Mopedem.

Nástroje v režimu poloprovozu běží v chráněném prostředí na odděleném aplikačním serveru, proto nelze použít běžný účet uživatele Manuscriptoria. Pokud se chcete zapojit do testování tohoto nástroje, prosím kontaktujte nás pro získání příslušného oprávnění.

Založení nového záznamu

V levém hlavním menu zvolíme příslušnou položku a pak zvolíme typ záznamu, který chceme vytvořit, což ovlivní strukturu formuláře.

Nový záznam.
Volba typu záznamu.

Prvky uživatelského rozhraní

Po otevření formuláře v základním zobrazení jsou k dispozici 4 pracovní sekce:

  1. Sekce s Průvodci
  2. Samotný formulář
  3. Náhledová (kontrolní) sekce
  4. Navigační menu
Pracovní prostředí.

Pomocí volby Nastavení z levého menu je možné upravit pracovní prostředí a vypnout zobrazení nepotřebných sekcí.

Průvodci

Pro každý formulář může být definován jeden nebo více různě zaměřených “průvodcůvodců”, které usnadňující rutinní práci tvůrce záznamu.

Průvodce uvádí seznam obvykle vyplňovaných polí a současně graficky indikují, zda jsou tato pole vyplněna.

Zároveň kliknutím na položku průvodce se ve formuláři přelistuje na příslušné pole a vloží do něj kurzor.

V průvodci lze definovat i obvyklou hodnotu dané položky a systém pak po kliknutí tuto hodnotu sám vyplní (nebo vybere v roletce).

Náhledy

Pro každý formulář může být definován jeden nebo více kontrolních náhledů, podle toho, o jaký typ vizuální kontroly má uživatel zájem. Implicitně je zobrazován náhled na vytvářené XML.

Náhled je automaticky aktualizován po každé změně formuláře.

Navigační menu kromě obvyklé funkce indikuje graficky, které části formuláře jsou aktuálně viditelné.

Formulář

V horní části formuláře je možné přepínat sekce. Pokud není vybrána žádná sekce, je viditelný kompletní formulář.

Sekce formuláře.

Pokud uživatel vyplňuje běžná pole, má k dispozici klasicky vstupní prvky pro text, pro rozsáhlejší text, roletky apod. Některá pole jsou generována automaticky a v závislosti na formátu a typu záznamu mohou být některá pole zamknutá pro editaci.

Formulář může v závislosti na typu záznamu může obsahovat dva druhy speciálních polí: propojovací pole a pole pro volný markup.

Propojovací pole

Propojovací pole slouží k získání informací z externích katalogů nebo k propojení na externí záznajmy. Vstupní pole pak slouží nejprve jako vyhledávací políčko a po vyhledání si uživatel může vybrat záznam, na který se chce propojit, nebo ze kterého chce vytěžit informace.

Propojovací pole - našeptávání.
Propojovací pole - výběr vyhledaného propojení.

Po výběru relevantního záznamu dojde k vyplnění formuláře strukturovanou informací, která může generovat i složitější blok elementů ve výstupním XML.

💡 Technická poznámka: Propojení nebo struktura vytěžených informací jsou generovány při definici formuláře. Tuto definici lze velmi flexibilně přizpůsobovat potřebám autorů záznamů.

Volný markup

V polích, kde lze provádět volný markup textu, je k dispozici vstupní pole pro psaní volného textu a k němu příslušný interface pro provádění markupu. Text zapsaný ve vstupním poli se zrcadlí v aparátu pro markup.

Anotace - zrcadlení.

V rámci aparátu pro markup lze označovat části polí a přiřazovat indikovat typ informace kliknutím do nabídky elementů.

Nabízené elementy jsou uváděny nad vlastním zrcadleným textem. Pro snadnou orientaci jsou opatřeny lidskými popisky a jsou barevně odlišeny.

Anotace - markup vizuální.
Anotace - markup XML.

Systém nabízí pouze ty elementy, které jsou v daném kontextu povoleny, čímž je dosaženo toho, aby vznikal validní markup.

Uložení záznamu

Záznam uložíme pomocí volby z levého menu. Volba Uložit záznam uloží záznam v jeho vlastním formátu.

Volba Uložit záznam jako nabídne alternativní formáty k uložení - tato funkce slouží pro konverze vytvořeného nebo načteného záznamu.

Otevření záznamu

Záznam otevřeme pomocí volby z levého menu. Při otevírání záznamu je nutno vybrat formulář, do kterého se má záznam načíst.

Tato funkce může sloužit pro konverze načítaného záznamu do nového formátu.