IIIF v osobním obsahu

Aktualizováno dne: 26.08.2024 16:21:17

Jak využíváme IIIF pro lepší šíření obsahu tvořeného v Manuscriptoriu koncovými uživateli.

Tento poloprovoz vznikl na základě institucionální podpory dlouhodobého koncepčního rozvoje výzkumné organizace Národní knihovna České republiky poskytované Ministerstvem kultury.

Cílem prací bylo umožnit poskytování uživatelského obsahu Manuscriptoria prostřednictvím protokolu IIIF Presentation API a tím zásadně navýšit užitek z jeho tvorby, protože obsah tvořený v Manuscriptoriu bude ve formě IIIF dostupný i mimo systém Manuscriptoria prostřednictvím libovolné služby či SW s podporou IIIF protokolů.

Postupy, jak tvořit uživatelský obsah naleznete v příslušné sekci Uživatelské příručky.

Zpřístupnění přes IIIF

Primárním způsobem zpřístupňování osobního obsahu a virtuálních výstav je pracovní prostředí Manuscriptoria a režim pro čtení. Ale stejný obsah činíme prostřednictvím Manuscriptoria dostupným přes rozhraní IIIF.

O způsobu řešení referuje techničtěji pojatá zpráva zde.

Díky tomu lze jakoukoliv kolekci nebo i seznam oblíbených položek načíst v IIIF čtečkách zcela mimo prostor Manuscriptoria, například v projektech využívajících čtečku Mirador.

Protože sami Mirador považujeme za v současnosti nejpokročilejší webovou čtečku IIIF kolekcí a manifestů, implementovali jsme ji také přímo do interface Manuscriptoria (nicméně pro načtení osobního obsahu z Manuscriptoria lze použít jakýkoliv Mirador integrovaný do libovolné on-line služby, nebo i demo dostupné zde.

Prohlížení kolekce či výstavy v Miradoru

Prohlížení Osobního obsahu a virtuálních výstav v Miradoru je snadné. Samozřejmě se všemi výhodami a nevýhodami, skvělými vlastnostmi i nedokonalostmi, které tato aplikace má.

Uživatel má dvě možnosti, jak zobrazit svůj obsah v Miradoru:

  1. Buď zkopíruje v Manuscriptoriu URL své top-level kolekce a to standardně zadá k zobrazení v libovolném Miradoru,
  2. nebo otevře aplikaci Mirador Browser v Manuscriptoriu, kde je jeho top-level kolekce s osobním obsahem a jeho virtuálními výstavami připravena k procházení v Miradoru integrovaném přímo v interface Manuscriptoria.

Postup pro prohlížení obsahu pomocí čtečky Mirador integrované v Manuscriptoriu:

  1. V Manuscriptoriu si z rozcestníku (klikněte na jeho ikonu vlevo nahoře) otevřete aplikaci Browser Mirador. Většinu pracovního prostoru vyplní čtečka Mirador.
  2. V levé části klikněte na tlačítko Start here.
  3. Mirador Vám nabídne Vaši top-level kolekci, vyberte ji kliknutím na Moje Top-Level Kolekce.
  4. Mirador Vám dále nabídne
    • Vaše nezařazené oblíbené položky (samostatná kolekce)
    • Ostatní Vaše kolekce
  5. Kliknete na svou pojmenovanou kolekci a Mirador ji zobrazí tak.

Good practices

Obecně nejlepších výsledků dosahujeme při zobrazování v Miradoru s jednoduššími kolekcemi či výstavami - připravili jsme pro Vás několik praktických ukázek. Každá ukázka je vytvořena přímo v Manuscriptoriu postupy popsanými v sekci návody a pro každou byl v Manuscriptoriu vygenerován IIIF manifest (jeho URL lze zkopírovat a otevřít standardním způsobem v Miradoru apod.).

Kolekce vytvořená z katalogových záznamů nebo digitálních faksimilí agregovaných v Manuscriptoriu

Tuto jednoduchou kolekci tvoří několik záznamů o digitalizovaných dokumentech.

Velmi podobných výsledků bychom dosáhli, pokud bychom do kolekce/výstavy vkládali místo záznamů přímo digitální dokumenty. V jedné kolekci lze použít jak katalogové záznamy, tak digitalizované dokumenty.

Návod: Jak vytvořit podobnou kolekci?

Kolekce, kde jsou využity dokumenty z různých IIIF zdrojů

Tuto kolekci tvoří jednak obsah vybíraný do kolekce/výstavy přímo v Manuscriptriu, ale je zde zastoupen i obsah z cizího IIIF repositáře, který není v Manuscriptoriu agregován. Jde tak o zajímavou ukázku toho, jak může uživatel využívat obsah pocházející z rozdílných IIIF kompatibilních informačních zdrojů.

První dokument v kolekci pochází z externího IIIF kompatibilního zdroje.

Návod: Jak přidat cizí manifest do vlastní kolekce?

Virtuální výstava z vybraných folií a výřezů

Tuto virtuální výstavu tvoří výběr stránek z různých dokumentů. V případě zajímavých prvků ve stránce je využito funkce výřezů a jednotlivé prvky jsou opatřeny uživatelskými popisky. Všimněte si, že i takový obsah lze kromě využití v Manuscriptoriu smysluplně zobrazovat i v obecné čtečce (jedná se patrně o hranici v současnosti možného zobecnění pro co nejširší využití).

Návod: Jak pořídit výřezek stránky s detailem a jak jej opatřit vlastním popiskem?

Ukázkové snímky obrazovky

Obsah zobrazený vně Manuscriptoria (rozcestník po obsah výstavy/kolekce).
Obsah zobrazený vně Manuscriptoria (konkrétní výřezy ve stránce opatřené anotací).
Stejný obsah v Manuscriptoriu.