Obohacování manifestů
Jak přidat vlastní obsah k existujícímu digitalizovanému dokumentu a jak jej sdílet s ostatními.
Původní manifesty a manifesty obohacené uživateli
Manuscriptorium agreguje obsah z různých repositářů a přitom pracuje s IIIF manifesty. Buď získává přímo hotové manifesty z obsahu agregovaného z partnerských repositářů, nebo vyrábí manifesty pro ty partnerské repositáře, které je zatím neposkytují.
Původní manifest typicky obsahuje “pouze” základní popisná metadata a seznam obrázků (Co je manifest a jak se používá?).
Lepší manifesty obsahují i anotace stránek nebo míst ve stránkách případně i přepisy textů.
Manuscriptorium pak navíc dává svým uživatelům možnost tvořit vlastní anotace pro původní dokumenty. Systém pak od původního manifestu odvodí nový, který obsahuje jak obsah produkovaný původní paměťovou institucí, tak obsah vytvořený koncovým uživatelem.
Také takový obohacený manifest pak existuje samostatně a může být používán uvnitř Manuscriptoria i v externích systémech, které podporují IIIF.
Jak vyrobit vlastní anotacemi obohacený manifest
💡 Tip: Toto je jen zkrácená verze návodu. Máme i podrobný popis používání funkcí souvisejících s osobním obsahem. A pro zvídavé je k dispozici i popis pokročilých pracovních postupů .
Najdu a otevřu si dokument, který chci opatřit anotacemi
Poznámky i strukturované texty vztahující se k stránkám či místům ve stránce si uživatel tvoří přirozeně během běžné práce v Manuscriptoriu. Předpokládejme tedy, že uživatel se přihlásil ke svému účtu a nyní hledá dokument.
Uživatel méně obeznámený s obsahem může v katalogu procházet předpřipravené sady dokumentů, které jsou dostupné pod záložkou Vyzkoušejte v levém menu. Ostatní uživatelé použijí přímo vyhledávací formulář, který je dostupný pod záložkou Vyhledávání tamtéž.
V našem případě chceme pracovat s tzv. Žlutickým kancionálem. Tato dvě slova vložíme do formuláře, vybereme vyhledávací položku Titul a klikneme na tlačítko vyhledávání (s lupou).
Ve výsledcích hledání najdeme záznam s digitální kopií a tu si otevřeme ve čtečce pomocí ikony se symbolem brýlí.
Nyní si můžeme prohlížet dokument a hledat zajímavé stránky.
Přidávání stránek do osobního obsahu
Aby bylo možné anotovat konkrétní stránku nebo její výřez, je potřeba tyto přidat do vlastního osobního obsahu: stačí položky označit jako oblíbené nebo je přidat do pojmenované kolekce. Předpokládejme, že aktuálně nám stačí pracovat s kolekcí oblíbených položek.
Celou stránku přidáme mezi oblíbené pomocí tlačítka s hvězdičkou (první zleva na nástrojové liště při práci s obrazem).
Přidávání výřezů do osobního obsahu
Pokud chceme pracovat s výřezem stránky, tento si nejprve vytvoříme pomocí nástroje Obdélník nebo Polygon.
-
Použití nástroje Obdélník:
- Vybereme nástroj.
- Klikneme (nebo prstem klepneme) v obrazu do levého horního rohu budoucího ořezu. Tlačítko myši pustíme.
- Pohybem myši kreslíme obdélník budoucího výřezu.
- Pro dokončení ořezu klikneme podruhé tlačítkem myši.
-
Použití nástroje Polygon:
- Vybereme nástroj.
- Klikneme (nebo prstem klepneme) v obrazu v místě prvního bodu výřezu. Tlačítko myši pustíme.
- Opakujeme pro každý roh budoucího výřezu.
- Na konec klikneme na původní první roh a tím vytyčení vyřezávané oblasti ukončíme.
Systém nám zobrazí dialog, ve kterém je možné kliknout na hvězdičku a tím přidat výřez mezi oblíbené položky.
💡 Tip: Všimněte si, že Manuscriptorium nyní při práci s dokumentem, ke kterému se váže vlastní uživatelský obsah, upozorňuje na takové stránky: jednak v galerii podbarvením popisky stránky, ale také máme nově k dispozici režim Zobrazit jen stránky s dodatečným obsahem.
Vlastní anotace
Předpokládáme, že uživatel si označil zajímavá místa v dokumentu a nyní je již může opatřit anotacemi.
To lze provést jedním z následujících způsobů:
- přímo ve stránce v panelu Výřezy a anotace (panel se vysune po kliknutí na ikonu bubliny, pokud stránka má nějaký obsah),
- v panelu rychlého přístupu k osobnímu obsahu (panel se zobrazí po kliknutí na hvězdičku v horním pruhu záhlaví Manuscriptoria),
- při práci v aplikaci Kolekce a výstavy, kam se můžeme přepnout z hlavního rozcestníku.
Předpokládejme, že pracujeme v aplikaci Kolekce a výstavy. Zde vybereme kolekci Oblíbené a po načtení budeme pracovat v panelu Obsah. Zde nalezneme danou položku a klikneme na tlačítko Upravit.
V editoru pak lze vytvořit krátkou nebo delší strukturovanou poznámku, provedené změny uložíme kliknutím na tlačítko Uložit.
Získání obohaceného manifestu
Systém bude automaticky obohacovat manifest dokumentu obsahem z těch kolekcí, které mají veřejné manifesty kolekcí. Proto je na závěr potřeba v aplikaci Kolekce a výstavy na panelu Sdílení ve vybrané kolekci kliknout na odkaz Zveřejnit manifest.
Vrátíme se zpět do aplikace Čtečka do daného dokumentu (například kliknutím na Otevřít v aplikaci u příslušné položky, pomocí kontextového menu v osnově nebo kontextového menu v panelu pro rychlý přístup k osobnímu obsahu). V režimu galerie klikneme na ikonu IIIF a zkopírujeme URL obohaceného manifestu.
Jsme připraveni jej použít.
Sdílení obohaceného manifestu
[Na této stránce se pracuje.]