Úvod do IIIF manifestů

Aktualizováno dne: 26.08.2024 16:21:17

K čemu slouží IIIF manifest, jak vypadá, jak jej získat a jak používat.

Co je IIIF manifest

Zjednodušeně řečeno: IIIF manifest je počítačový objekt, který reprezentuje digitální kopii dokumentu. Takový manifest informuje o tom, o jaký dokument se jedná, jaké jsou k dispozici obrazy a kde jsou tyto obrazy dostupné v on-line prostředí.

IIIF manifest dokážou číst kompatibilní počítačové programy nebo webové služby a díky informacím obsaženým v IIIF manifestu mohou zobrazit digitalizovaný dokument bez ohledu na to, kdo dokument vytvořil nebo kdo jej poskytuje.

Uživatel, který má k dispozici URL adresu IIIF manifestu, si může dokument zobrazit v libovolném programu nebo webové službě, která s IIIF dokáže pracovat.

Jak vypadá IIIF manifest

IIIF manifest jako takový je určen pro komunikaci mezi počítačovými systémy a programy. Je to kódovaný textový soubor (formát JSON) a není určen pro čtení běžným uživatelům.

Běžný uživatel pracuje pouze s odkazem na tento manifest - odkaz na manifest jednoduše kopíruje do paměti (Ctrl+C apod.) a vkládá jej do příslušného načítacího formuláře ve čtečkách IIIF.

Přesto se i běžný uživatel občas může s obsahem manifestu setkat - manifest pak vypadá … takto.

Jak získat IIIF manifest

IIIF manifesty bývají často v IIIF kompatibilních službách odkazovány z katalogových záznamů. V současnosti není žádný standardizovaný způsob, jak odkaz uvádět. Dobrou praxí však je uvést u manifestu pro lepší orientaci logo IIIF, které vypadá takto:

Logo IIIF

Pokud pracujete s IIIF kompatibilním repositářem, hledejte tedy odkaz na manifest označený tímto logem.

Logo IIIF v dolní části čtečky při prohlížení digitalizovaného dokumentu - kliknutím dojde ke kopírování URL manifestu
Logo IIIF vedoucí k manifestu v The Bodleian Library

Jak použít IIIF manifest

S IIIF manifestem se typicky pracuje tak, že URL nalezeného manifestu zkopíruje uživatel do mezipaměti, aby jej následně mohl vložit do IIIF čtečky (zobrazovací služby). Podle toho, jak pokročilý je interface zdrojového katalogu, lze postupovat některým z následujících způsobů (předpokládáme, že je typicky použit on-line katalog v internetovém prohlížeči):

  • kliknutím na tlačítko pro kopírování URL manifestu v interface katalogu, který IIIF manifest zveřejňuje,
  • kliknutím na odkaz manifestu s následným vykopírováním URL z adresního řádku prohlížeče přes Ctrl+C (samotného kódu manifestu zobrazeného v prohlížeči si uživatel nemusí všímat, nebo se alespoň manifestem nenechá vyděsit).

Například v on-line ukázkách nástroje Mirador získáte odkaz na IIIF manifest v dolní části panelu About:

Umístění odkazu na manifest v Miradoru

Následně si uživatel URL manifestu může uložit k pozdějšímu použití nebo si rovnou otevírá IIIF čtečku v systému dle svého výběru a v ní manifest otevře.

V Manuscriptoriu se otevírá manifest v aplikaci Čtečka pomocí volby Otevřít manifest z URL. Do zobrazeného formuláře pak stačí vložit URL manifestu (Ctrl + V) a kliknout na Potvrdit.

Načtený manifest v Manuscriptoriu

V jiné čtečce je postup podobný: zkusit můžete opět univerzální a celkem uživatelsky vstřícný nástroj Mirador. Postup je následující:

  1. V Miradoru kliknete vlevo nahoře na tlačítko +
  2. Poté vpravo dole kliknete na + Add resource
  3. Do řádku, který se objeví, vložíte URL manifestu, který jste dříve získal/a z jiného katalogu
  4. Kliknete na Add
  5. Dokument se pak přidal do seznamu připravených dokumentů a kliknutím na něj jej můžete začít prohlížet.

Mirador používá řada systémů pro zpřístupnění obsahu paměťových institucí, postup bude v jejich interface podobný jako ve zde odkazované webové stránce.

Alternativně můžete získat manifest v jiném systému (například v demu Miradoru, jako třeba tento manifest: https://iiif.bodleian.ox.ac.uk/iiif/manifest/e32a277e-91e2-4a6d-8ba6-cc4bad230410.json) a otevřít jej v Manuscriptoriu: